NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Франс Халс: Глава над главата
5955
Калейдоскоп

Франс Халс: Глава над главата

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина

| 17 Юли 2024, 22:15 ч.
Франс Халс: Глава над главата
Франс Халс: Глава над главата
Снимка © DFA

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Черната комедия "Триумф" с номинираната за "Оскар" българска актриса Мария Бакалова е сред селектираните филми за състезателната секция "Платформа" на предстоящия 49-и кинофестивал в Торонто, пишат "Скрийн дейли" и "Холивуд рипортър". 

Състезателната програма ще открие филмът "Даниела завинаги" (Daniela Forever) на Начо Вигалондо с участието на Хенри Голдинг ("Луди богати азиатци"). 

Секцията "Платформа" включва 10 заглавия със световни премиери на кинофестивала в Торонто. Сред тях е и "Триумф" (България/Гърция) с Мария Бакалова - последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите "Урок" (2014) и "Слава" (2016).

Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов. 

"Триумф" е вдъхновен от действителни събития в България през 90

Художествената галерия в Русе представя в изложба картини на русенския художник и майстор на живописния пейзаж Марко Монев (1939 г. - 2004 г.). Поводът е 85 години от рождението и 20 години от кончината на твореца, съобщи директорът на културния институт Елена Великова. 

Монев е представител на Русенската живописна школа. Той сътворява в картините си облика на град Русе с европейската му архитектура. 

Монев рисува предимно пейзажи – градски и селски, река Дунав, природата около селата Гостиля и Острица. Оставя върху платната си и впечатленията си от Париж, Петербург и Новгород, където има творчески престои. Рисува и портрети на любимите му хора – съпругата, художничката Василка Монева и дъщерите си, както и на свои колеги. Отличава се със своята чувствителност и личен почерк.

Елена Великова обясни, че изложбата включва 17 картини от фонда на Художест

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Театралната постановка „Фенове“ с актьорите Христо Гърбов и Валентин Танев ще ще играе този петък  -7 юли, в Самоков. Това ще бъде последното театрално представление в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“ през този творчески сезон, каза Ралица Стоянова, част от екипа на читалището. Театрални постановки ще бъдат играни отново през септември. 

Автор на комедията е Елин Рахнев. Той е носител на награди „Икар“ и „Аскеер“. Персонажите в постановката са създадени специално за Гърбов и Танев. Постановката е дело кинорежисьора Иглика Трифонова. „Фенове“ разказва за двама професионални музиканти, аутсайдери и футболни запалянковци, които вегетират в живота, но живеят истински само на мачове, посочват от екипа на постановката.

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.

С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината.

Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Униве

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegalerie.

Frans Hals (1582/83–1666) произхожда от семейство от дилъри на тъкани, които трябваше да се преместят от Антверпен в Хаарлем през 1585 г. заради осемдесетте години война. Той отиде при художника Карел Ван Мандър (1548-1606), а по-късно има своя собствена работилница. В това многобройни ученици научиха и работиха върху поръчаната му работа по поръчаната му работа, най -известната от тях е Джудит Лейстър (1609–1660). Вратът беше женен два пъти, веднъж овдовял. Той имаше десет деца, за които трябваше да се грижи и не беше финансово стабилен.

Така че въпреки че HALS зависи от всяка поръчка, той отправя претенции към своите клиенти. Например той поиска, че представените от милиционерския портрет „лидерна компания“ (1637 г.) трябва да дойдат на срещите на Хаарлем. Те отказаха - така художникът на Амстердам Питер Кодде завърши снимката, която започна от HALS. Вратът стана празен.

Истинската му слава преживя шията много по -късно. Едва 200 години след смъртта му, в края на 19 век, големият свръх за неговите снимки, търсене и награди се издигна внезапно.

Актьорът и носител на "Оскар" Джейми Фокс разкри подробности около загадъчното си заболяване, което наложи спешно да бъде приет в болница през април миналата година, съобщи Ей Би Си. 

Фокс казва, че всичко е започнало с "лошо главоболие". 

Петдесет и шест годишният актьор говори за заболяването си с група фенове през уикенда във Финикс, Аризона, във видеоклип, който оттогава се разпространява в интернет. 

"11 април миналата година, силно главоболие, помолих за хапче. Нямаше ме 20 дни. Не си спомням нищо", споделя Джейми Фокс.

Фокс разказва още как лекарите са го лекували, когато се е наложило да бъде приет спешно в болница. 

"Казаха ми, че съм в Атланта. Сестра ми и дъщеря ми ме заведоха при първия лекар. Там ми направиха инжекция с кортизон. Следващият лекар каза, че там горе се случва нещо. Няма да го кажа пред камерата", с

Джесика Ланг, носителка на две награди „Оскар”, идва в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“, съобщават организаторите. 

Откриването на изложбата е на 4 юли. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“.

Кино и театралната актриса в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф. Първата по рода си нейна ретроспектива в България включва близо 120 черно-бели снимки, разкриващи интересите на Джесика Ланг, уловени от обектива на фотокамерата. Това са много лични, почти интимни произведения, създадени по време на пътувания по света, посочват организаторите .

По думите им Ланг е привлечена от изразните средства на фотографията, като първоначално документира своите близки. В книгата си „50 фотографии” тя пише: „

Артисти от три континента и български майстори на занаятите си дават среща във второто издание на Jazz and Art Festival в троянското село Орешак.

От 11 до 14 юли музиканти от Куба, Сърбия, България, Аржентина, Бразилия, Китай и Франция делят една сцена сред откритите площи на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. През първите две вечери за публиката свириха и пяха бразилецът Уил Сант, Джазтет-Троян, сърбинът Матея Йездич и неговия бенд, Mike Sax & Key и кубинската група Septeto Nabori.

„Идеята за този фест дойде от това, че красивата музика и изкуството винаги вървят ръка за ръка. Нашата програма ще продължи с Биг бенда на Велико Търново, Морова, Карен Соуза и великият Васил Петров“, каза Камен Хасъмски, създател на фестивала.

Част от програмата на фестивала са и разнообразни работилници, свързани с характерни за региона з

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Столичната галерия Doza ще бъде домакин на разговор с артистите Николай Пачев и Сара Бъргър. Събитието съпътства изложбата „Пейзажи, азбука“ и ще се проведе на 31 юли, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата „Пейзажи, азбука“ е първата творческа колаборация между модния дизайнер и преподавател Николай Пачев и художничката Сара Бъргър.

„Пространствената инсталация е създадена чрез трансформиране на малки акварелни картини на Сара в мащабни колажи и скулптурни облекла от Николай. Тези обекти се допълват и изследват нови хоризонти в изкуството, комбинирайки естетиката на пейзажа и модата в неповторима симбиоза“, разказват организаторите на събитието.

/ВСР

Много близо

Приятно мрачните, модерни изложбени стаи в галерията за живопис показват общо 80 творби, 50 от тях от самия Frans Hals. Немски художници, представянето на различни социални класове, сътрудничеството с други художници, неговия екип на работилницата и известната картина „Мале Бабе“ (1633-35).

„Лудата Барбара“, показана по това време, беше психически объркана за работната къща в Хаарлем, защото беше забележимо забелязана от силно нецензурно на публично място. Вратът на Фран я показва с отворена уста и в движещо се движение дясната й ръка държи отворена чаша за бира и сова седи на рамото й. Това символично означава цел и пиянство, дори и да изглежда доста симпатично невключено тук.

Представянето на този предполагаемо извън закона аутсайдер е изключително за нейното време. Холандски художници на поръчките: През 17 -ти век хората най -вече рисуват хора от високите стойки по сериозен, статичен начин и страхопочитание.

"Мале Бабе" изглежда седи много отблизо, вероятно със съвместно пиене. Дизайнът също отразява интуитивния, непосредствен подход: шофирането, кратките удари с четка правят очертанията да се разпаднат не само на ума, но и реалността изглежда се размива.

Докато гърлото беше оценено заради стила си на живопис за живот, дилърите на изкуства Нийвенхуис и Жан Батист Пиер ЛеБрун описаха този стил на картина като "помия" през 18 век и че "му липсва необходимата грижа". Малко по -късно обаче именно този стил вече очакваше изразителността на импресионистичната и експресионистичната живопис на класическия модернизъм.

Работата на HALS вдъхнови много други художници

Автентично изглеждащото настроение във вратата на шията очарова и стимулира други художници да имитират и фалшифицират до 20 -ти век. Посетителите могат да сравнят оригинала в изложбата директно с копие на Copy Gustave Courbets (1869) и фалшификация на Хан ван Меегерен (1932-39). Германски художници като Ловис Коринт (1858-1925) и Макс Либерман (1947-1935) също са били един от неговите почитатели и емулати, както може да се преживее в последната част на изложбата.

Противно на това е „Смеещият се кавалер“ (1624 г.), портретът на 26-годишен богат ерген. Наклонена тъмна шапка в рамка и контрастира равномерното му лице с високо влязъл мустаци. Младият мъж ви гледа директно от тримесечна гледна точка, наполовина подигравателна, наполовина превъзходна. Робата му изглежда ценна и модерна с топ яка, на брокат, различни символично заредени орнаменти са бродирани: листа, стрелки и огнени пълнежи могат или да го идентифицират като натоварен сингъл, или като перспективен, изпълнен с любов съпруг.

С по -близка оценка обаче заглавието „Смеещият кавалер“ е подвеждащо, защото смехът не може да се чете на ъглите му на устата. Изглежда, че гърлото е използвало само усмивката със своя кавалер, за да го остави да флиртува със зрителите. Стратегия, която, например, предвижда снимката на „smize“ на супермоделът Tyra Banks от 1990 г. И в противен случай нетрадиционните портрети на гърлото и жанровите снимки рядко се полагат от печеливша усмивка.

Изследвания на характера с контекст

Както при много известни и талантливи художници: Вътре, дори и с гърлото на Фран, може да се намери успешна симбиоза на стратегията и интуицията: как човек може да бъде показан по такъв начин, че да възникне емоционална връзка, когато гледа изображението?

Посетителите на изложбата: Вътре, дори и без предварително знание, собствената им картина може да се справи с отделните герои - но историческият контекст прави значението на работата разбираемо и прави картините малко по -вълнуващи. Как иначе можехме да разберем, че боядисаната отворена уста, която показва зъбите, е морално укоримо за това време? Или че свободно рисуваната шезлонг е социално нападение?

Самият Халс, от друга страна, очевидно беше много неохотен да изобразява, едва ли би трябвало да има портрети на него.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5955
Калейдоскоп

Франс Халс: Глава над главата

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни.Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

| 17 Юли 2024, 22:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Франс Халс: Глава над главата
Франс Халс: Глава над главата
Снимка © DFA

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Черната комедия "Триумф" с номинираната за "Оскар" българска актриса Мария Бакалова е сред селектираните филми за състезателната секция "Платформа" на предстоящия 49-и кинофестивал в Торонто, пишат "Скрийн дейли" и "Холивуд рипортър". 

Състезателната програма ще открие филмът "Даниела завинаги" (Daniela Forever) на Начо Вигалондо с участието на Хенри Голдинг ("Луди богати азиатци"). 

Секцията "Платформа" включва 10 заглавия със световни премиери на кинофестивала в Торонто. Сред тях е и "Триумф" (България/Гърция) с Мария Бакалова - последната част от трилогията на творческия тандем Кристина Грозева и Петър Вълчанов, включваща филмите "Урок" (2014) и "Слава" (2016).

Бакалова е и продуцент на филма, чийто актьорски състав включва още Юлиан Костов, Маргита Гошева и Юлиан Вергов. 

"Триумф" е вдъхновен от действителни събития в България през 90

Художествената галерия в Русе представя в изложба картини на русенския художник и майстор на живописния пейзаж Марко Монев (1939 г. - 2004 г.). Поводът е 85 години от рождението и 20 години от кончината на твореца, съобщи директорът на културния институт Елена Великова. 

Монев е представител на Русенската живописна школа. Той сътворява в картините си облика на град Русе с европейската му архитектура. 

Монев рисува предимно пейзажи – градски и селски, река Дунав, природата около селата Гостиля и Острица. Оставя върху платната си и впечатленията си от Париж, Петербург и Новгород, където има творчески престои. Рисува и портрети на любимите му хора – съпругата, художничката Василка Монева и дъщерите си, както и на свои колеги. Отличава се със своята чувствителност и личен почерк.

Елена Великова обясни, че изложбата включва 17 картини от фонда на Художест

Смесеният хор „Родни звуци“ към Народно читалище „Добри Войников -1856“ в Шумен ще участва в Международния фестивал „Ние пеем“ в италианската столица Рим от 5 до 7 юли. В програмата на форума ще се включат осем хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия, Италия и България, които ще представят концертните си програми в катедралата Санта Мария в Портико, Кампители – Рим в две последователни вечери – на 5 и 6 юли, съобщиха от читалището.

Организаторите посочват, че целта на фестивала е да събира изпълнители от различни краища на света и да насърчи междукултурните контакти и обмяната на опит. Участието на хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов и корепетитор Ваня Джамбазова във фестивала в Италия се реализира с подкрепата на Община Шумен и Народно „Добри Войников - 1856“, уточниха от шуменското читалище.

Припомняме, че хор „Родни звуци“ изн

Театралната постановка „Фенове“ с актьорите Христо Гърбов и Валентин Танев ще ще играе този петък  -7 юли, в Самоков. Това ще бъде последното театрално представление в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“ през този творчески сезон, каза Ралица Стоянова, част от екипа на читалището. Театрални постановки ще бъдат играни отново през септември. 

Автор на комедията е Елин Рахнев. Той е носител на награди „Икар“ и „Аскеер“. Персонажите в постановката са създадени специално за Гърбов и Танев. Постановката е дело кинорежисьора Иглика Трифонова. „Фенове“ разказва за двама професионални музиканти, аутсайдери и футболни запалянковци, които вегетират в живота, но живеят истински само на мачове, посочват от екипа на постановката.

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.

С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината.

Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Униве

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegalerie.

Frans Hals (1582/83–1666) произхожда от семейство от дилъри на тъкани, които трябваше да се преместят от Антверпен в Хаарлем през 1585 г. заради осемдесетте години война. Той отиде при художника Карел Ван Мандър (1548-1606), а по-късно има своя собствена работилница. В това многобройни ученици научиха и работиха върху поръчаната му работа по поръчаната му работа, най -известната от тях е Джудит Лейстър (1609–1660). Вратът беше женен два пъти, веднъж овдовял. Той имаше десет деца, за които трябваше да се грижи и не беше финансово стабилен.

Актьорът и носител на "Оскар" Джейми Фокс разкри подробности около загадъчното си заболяване, което наложи спешно да бъде приет в болница през април миналата година, съобщи Ей Би Си. 

Фокс казва, че всичко е започнало с "лошо главоболие". 

Петдесет и шест годишният актьор говори за заболяването си с група фенове през уикенда във Финикс, Аризона, във видеоклип, който оттогава се разпространява в интернет. 

"11 април миналата година, силно главоболие, помолих за хапче. Нямаше ме 20 дни. Не си спомням нищо", споделя Джейми Фокс.

Фокс разказва още как лекарите са го лекували, когато се е наложило да бъде приет спешно в болница. 

"Казаха ми, че съм в Атланта. Сестра ми и дъщеря ми ме заведоха при първия лекар. Там ми направиха инжекция с кортизон. Следващият лекар каза, че там горе се случва нещо. Няма да го кажа пред камерата", с

Джесика Ланг, носителка на две награди „Оскар”, идва в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“, съобщават организаторите. 

Откриването на изложбата е на 4 юли. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“.

Кино и театралната актриса в продължение на почти две десетилетия гради кариера като художествен фотограф. Първата по рода си нейна ретроспектива в България включва близо 120 черно-бели снимки, разкриващи интересите на Джесика Ланг, уловени от обектива на фотокамерата. Това са много лични, почти интимни произведения, създадени по време на пътувания по света, посочват организаторите .

По думите им Ланг е привлечена от изразните средства на фотографията, като първоначално документира своите близки. В книгата си „50 фотографии” тя пише: „

Артисти от три континента и български майстори на занаятите си дават среща във второто издание на Jazz and Art Festival в троянското село Орешак.

От 11 до 14 юли музиканти от Куба, Сърбия, България, Аржентина, Бразилия, Китай и Франция делят една сцена сред откритите площи на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. През първите две вечери за публиката свириха и пяха бразилецът Уил Сант, Джазтет-Троян, сърбинът Матея Йездич и неговия бенд, Mike Sax & Key и кубинската група Septeto Nabori.

„Идеята за този фест дойде от това, че красивата музика и изкуството винаги вървят ръка за ръка. Нашата програма ще продължи с Биг бенда на Велико Търново, Морова, Карен Соуза и великият Васил Петров“, каза Камен Хасъмски, създател на фестивала.

Част от програмата на фестивала са и разнообразни работилници, свързани с характерни за региона з

Песни, вдъхновени от поезията на португалския поет Луиш Ваш де Камойш, ще изпълни певицата Лина Родригеш в рамките на първата вечер от международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец днес.

Композициите са част от последния албум на португалската изпълнителка - Fado Camões.

„Луиш Ваш де Камойш е много важен поет в нашата страна. Той е бил роден преди 500 години. Неговата поезия е наистина важна, защото в нея той разказва за емоциите си. Във фадото е същото – ние изразяваме чувствата си“, каза тя пред медии.

По думите в традиционното фадо има около 200 различни песни. „Можем обаче да променяме текста. Ако прочетем произведение на някой известен поет, можем да адаптираме песента към стиховете“, обясни Родригеш.

Певицата отбеляза, че с музиката си прави експеримент с традиционното фадо. „Най-важните инструментите във фадото са португалската

Столичната галерия Doza ще бъде домакин на разговор с артистите Николай Пачев и Сара Бъргър. Събитието съпътства изложбата „Пейзажи, азбука“ и ще се проведе на 31 юли, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че изложбата „Пейзажи, азбука“ е първата творческа колаборация между модния дизайнер и преподавател Николай Пачев и художничката Сара Бъргър.

„Пространствената инсталация е създадена чрез трансформиране на малки акварелни картини на Сара в мащабни колажи и скулптурни облекла от Николай. Тези обекти се допълват и изследват нови хоризонти в изкуството, комбинирайки естетиката на пейзажа и модата в неповторима симбиоза“, разказват организаторите на събитието.

/ВСР

Така че въпреки че HALS зависи от всяка поръчка, той отправя претенции към своите клиенти. Например той поиска, че представените от милиционерския портрет „лидерна компания“ (1637 г.) трябва да дойдат на срещите на Хаарлем. Те отказаха - така художникът на Амстердам Питер Кодде завърши снимката, която започна от HALS. Вратът стана празен.

Истинската му слава преживя шията много по -късно. Едва 200 години след смъртта му, в края на 19 век, големият свръх за неговите снимки, търсене и награди се издигна внезапно.

Много близо

Приятно мрачните, модерни изложбени стаи в галерията за живопис показват общо 80 творби, 50 от тях от самия Frans Hals. Немски художници, представянето на различни социални класове, сътрудничеството с други художници, неговия екип на работилницата и известната картина „Мале Бабе“ (1633-35).

„Лудата Барбара“, показана по това време, беше психически объркана за работната къща в Хаарлем, защото беше забележимо забелязана от силно нецензурно на публично място. Вратът на Фран я показва с отворена уста и в движещо се движение дясната й ръка държи отворена чаша за бира и сова седи на рамото й. Това символично означава цел и пиянство, дори и да изглежда доста симпатично невключено тук.

Представянето на този предполагаемо извън закона аутсайдер е изключително за нейното време. Холандски художници на поръчките: През 17 -ти век хората най -вече рисуват хора от високите стойки по сериозен, статичен начин и страхопочитание.

"Мале Бабе" изглежда седи много отблизо, вероятно със съвместно пиене. Дизайнът също отразява интуитивния, непосредствен подход: шофирането, кратките удари с четка правят очертанията да се разпаднат не само на ума, но и реалността изглежда се размива.

Докато гърлото беше оценено заради стила си на живопис за живот, дилърите на изкуства Нийвенхуис и Жан Батист Пиер ЛеБрун описаха този стил на картина като "помия" през 18 век и че "му липсва необходимата грижа". Малко по -късно обаче именно този стил вече очакваше изразителността на импресионистичната и експресионистичната живопис на класическия модернизъм.

Работата на HALS вдъхнови много други художници

Автентично изглеждащото настроение във вратата на шията очарова и стимулира други художници да имитират и фалшифицират до 20 -ти век. Посетителите могат да сравнят оригинала в изложбата директно с копие на Copy Gustave Courbets (1869) и фалшификация на Хан ван Меегерен (1932-39). Германски художници като Ловис Коринт (1858-1925) и Макс Либерман (1947-1935) също са били един от неговите почитатели и емулати, както може да се преживее в последната част на изложбата.

Противно на това е „Смеещият се кавалер“ (1624 г.), портретът на 26-годишен богат ерген. Наклонена тъмна шапка в рамка и контрастира равномерното му лице с високо влязъл мустаци. Младият мъж ви гледа директно от тримесечна гледна точка, наполовина подигравателна, наполовина превъзходна. Робата му изглежда ценна и модерна с топ яка, на брокат, различни символично заредени орнаменти са бродирани: листа, стрелки и огнени пълнежи могат или да го идентифицират като натоварен сингъл, или като перспективен, изпълнен с любов съпруг.

С по -близка оценка обаче заглавието „Смеещият кавалер“ е подвеждащо, защото смехът не може да се чете на ъглите му на устата. Изглежда, че гърлото е използвало само усмивката със своя кавалер, за да го остави да флиртува със зрителите. Стратегия, която, например, предвижда снимката на „smize“ на супермоделът Tyra Banks от 1990 г. И в противен случай нетрадиционните портрети на гърлото и жанровите снимки рядко се полагат от печеливша усмивка.

Изследвания на характера с контекст

Както при много известни и талантливи художници: Вътре, дори и с гърлото на Фран, може да се намери успешна симбиоза на стратегията и интуицията: как човек може да бъде показан по такъв начин, че да възникне емоционална връзка, когато гледа изображението?

Посетителите на изложбата: Вътре, дори и без предварително знание, собствената им картина може да се справи с отделните герои - но историческият контекст прави значението на работата разбираемо и прави картините малко по -вълнуващи. Как иначе можехме да разберем, че боядисаната отворена уста, която показва зъбите, е морално укоримо за това време? Или че свободно рисуваната шезлонг е социално нападение?

Самият Халс, от друга страна, очевидно беше много неохотен да изобразява, едва ли би трябвало да има портрети на него.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.